Akademija ob 120. letnici

Skupaj z našimi prijatelji iz prijateljskih in sosednjih društev, ter sosednjih gasilskih zvez, smo 17.4. 2018 na slavnostni akademiji v gasilskem domu počastili spomin na dogodek pred 120. leti ko je bilo ustanovljeno Prostovoljno gasilsko društvo Tacen.

Kronist Jurij Šilc je v knjigi Gori v Gori gori zapisal:
Na belo nedeljo, 17.aprila 1898, so se – najbrž v gostilni pri Guzju – v Tacnu zbrali župan Janez Šušteršič p.d. Jankuzov iz Tacna 46, nekdanji župan France Kovač p.d. Guzjev iz Tacna 16, Ivan Malenšek p.d. Koširjev iz Tacna 11, Jakob Čižman p.d. Šimnovčev iz Tacna 22, Anton Tomšič p.d. Boštarjev iz Tacna 21 in Evgen Mullner stanujoč v Zgornjih Pirničah 105, ki je bil takrat učitelj v tamkajšnji ljudski šoli. Podpisali so pravila Prostovoljnega gasilskega društva v Tacnu in jih naslednji dan vložili pri deželni vladi v Ljubljani. Predsedstvo je z odlokom štev. 1889/Pr z dne 03.maja 1898 pravila društva tudi potrdilo. Prvi predsednik (takrat še imenovan načelnik) PGD Tacen je bil posestnik Ivan Malenšek, ki je bil pobudnik za ustanovitev društva in je tudi spisal pravila. O tem je poročal tudi časopis Gasilec: “V Šmartnem pod Šmarno goro se bode po prizadevanju župana M. Malenška osnovalo gasilno društvo!

Slavnostne akademije so se poleg prijatelji sosednjih društev udeležili tudi:

• g. Srečko ŠESTAN, Poveljnik civilne zaščite RS;
  • g. Dejan CRNEK, Podžupan MOL;
  • g. Robert KUS, Vodja oddelka za zaščito in reševanje MOL;
  • g. Tomaž KUČIČ, Poveljnik javne gasilske službe MOL;
  • g. Matjaž ŠUŠTERŠIČ, Predsednik GZL;
  • g. Mitja RUDEL, Poveljnik GZL;
  • g. Sebastjan LIKAR, Župnik Župnije Šmartno pod Šmarno goro.

Na slavnostni akademiji in ob okrogli obletnici smo razvili tudi nov prapor. Več pa prikazujemo na priloženih slikah.